blog fsv uk

Absolventi prg.ai Minor: Program nám přinesl mnohem více než jen technické znalosti

21. 10. 2024
|

Tři nynější absolventi FSV UK úspěšně dokončili další ročník jedinečného meziuniverzitního programu prg.ai Minor, jehož cílem je předat to nejzajímavější z umělé inteligence. Program nabízí výběr nejlepších předmětů v oblasti AI ze čtyř fakult ČVUT v Praze a Univerzity Karlovy konkrétně z Fakulty elektrotechnické ČVUT, Fakulty informačních technologií ČVUT, Matematicko-fyzikální fakulty UK a Fakulty sociálních věd UK.

Program úspěšně zakončilo celkem 27 studujících, z FSV UK se zúčastnila Barbora Bajgarová, Vilém Krejcar a Ondřej Karlíček. Všechny tři spojovala touha rozšířit si své znalosti v oblasti programování, machine learningu a AI. prg.ai Minor byl pro mě jasnou volbou. Chtěl jsem se učit od těch nejlepších v oboru a dozvědět se, co se například děje uvnitř neuronových sítí nebo jak funguje technologie, jež pohání velmi známý GPT jazykový model. A musím říci, že se mi to splnilo. Byl jsem příjemně překvapen stylem podávání informací a především musím vyzdvihnout kvalitu garantů předmětů, hodnotí Vilém Krejcar. Všechny předměty byly skutečně kvalitní a patřily k nejlepším kurzům, které jsem za svoje studium absolvovala. Takže program očekávání určitě splnil, dodává Barbora Bajgarová.

Absolventi programu prg.ai Minor na slavnostním předávání certifikátů v pražské Rezidenci primátora.

Všichni tři se do programu zapojili během svého magisterského studia na Institutu ekonomických studií FSV UK, které v letošním roce úspěšně dokončili. Každý z nich si v rámci prg.ai Minor vybral několik předmětů, které je nejvíce zajímaly. Ondřej Karlíček se rozhodl pro celkem šest předmětů z MFF UK, FEL ČVUT a FIT ČVUT. Nejužitečnější mi přišla trojice předmětů z MatFyzu od pana Straky. Jedná se o trojsemestrální průlet od základů strojového učení až po dnešní takzvané state of the artmetody. Tyto tři předměty a poté Computer Vision z FEL ČVUT byly velmi náročné a věnoval jsem se jim mnohem více než povinným předmětům na IESu,” popisuje.

Barbora Bajgarová absolvovala celkem čtyři předměty, z toho dva na MFF UK. Tam jsem studovala Introduction to Machine Learning with Python, který můžu určitě doporučit. Je velmi časově náročný, ale rozhodně stojí za to. Poskytuje rozsáhlý a detailní přehled nejvyužívanějších machine learning metod jak z teoretického pohledu, tak i z praktické aplikace. Dále jsem tam absolvovala Introduction to Artificial intelligence, který poskytuje velmi hezký úvod do základů umělé inteligence, algoritmizace či robotiky, uvádí. Na FIT ČVUT se rozhodla pro předmět s názvem Python Programming, který jí pomohl upevnit a rozšířit znalosti programování v jazyku python. Na FSV UK poté studovala předmět s názvem Human-Artificial Intelligence Nexus. Tento předmět se zabývá etickými otázkami týkajícími se budoucnosti umělé inteligence a jejího soužití s lidstvem. Nutí studenty se na AI dívat v kontextu a přemýšlet nad jejími dopady v budoucnu, což je často v technických oborech přehlíženo,dodává.

Vilém Krejcar se ze všech tří absolventů FSV UK rozhodl pro nejvyšší počet předmětů. Program jsem vzal vcelku zeširoka a chtěl jsem si sáhnout, na co bylo možné dohromady jsem absolvoval sedm předmětů na třech fakultách. Jednalo se o silně technické předměty v rámci strojového a hlubokého učení, úvod do umělé inteligence či zpracování přirozeného jazyka. Navrch jsem se také zabýval filozofickými otázkami v rámci předmětů Human-AI Nexus a Artificial Intelligence and Security na mé domovské fakultě,” uvádí.

Děkan FSV UK Tomáš Karásek a proděkanka pro studijní záležitosti Malvína Krausz Hladká se dvěma absolventy z FSV UK – Ondřejem Karlíčkem a Barborou Bajgarovou.

Meziuniverzitní spolupráce a vysoký zájem

Za největší přínos prg.ai Minor všichni shodně považují spolupráci čtyř fakult ze dvou univerzit. Díky tomu jim program nepřinesl jen technické znalosti, ale také rozšířil obzory v oblasti umělé inteligence a strojového učení. Odnesla jsem si schopnost podívat se na daný problém z různých úhlů pohledu. Zároveň jsem měla možnost potkat spoustu zajímavých lidí, díky kterým si odnáším mnoho zajímavých nápadů a různých pohledů na vývoj strojového učení a umělé inteligence. Možnost potkávat se s lidmi napříč univerzitami a obory a sdílet různé pohledy na AI a její vývoj je jedním z nejzajímavějších a nejpřínosnějších aspektů programu, pochvaluje si Barbora Bajgarová. Přestože se na MatFyzu a FITu učí podobné předměty, přišlo mi, že mě jednotlivé předměty donutily odpovídat na jinak strukturované otázky. Student se tedy změnou způsobu výuky a zkoušení dostane ze své komfortní zóny oproti domovské fakultě a donutí ho to být trochu flexibilnější v přístupu k dané látce, dodává Vilém Krejcar.
Program prg.ai Minor je otevřen všem studujícím ze čtyř zapojených fakult. Mezi účastníky jsou ale také zástupci FJFI ČVUT, PF UK a PřF UK. Zájem o program je setrvale vzrůstající a i po navýšení kapacity zůstává dvojnásobně přesahuje počet přijímaných. Přihlašování do nové kohorty probíhá vždy na jaře, zájem je nicméně možné projevit průběžně na webových stránkách prg.ai/minor.

Foto: prg.ai, studio adam & costey